SPRÁVA TRÉNERA Z MAJSTROVSTIEV SVETA MLÁDEŽE 2016

V dňoch 14. – 27. 11. 2016 sa v Petrohrade konali MS mládeže v boxe za účasti 351 boxerov zo 63 krajín sveta. Výprava SR tvorili vedúci družstva Tomáš Kovács, tréner Pavol Hlavačka a boxeri 56kg Filip Meszároš, 69kg Andrej Csemez a 91kg Dávid Michálek. Najlepšie umiestnenie dosiahol Dávid Michálek, ktorý skončil na 5. mieste.

 

Majstrovstvá sveta v ruskom Petrohrade priniesli opäť trend rozširujúcej sa svetovej špičky a poznatku, že to už dávno nie je len súboj Ruska a Kuby o zlato. Domáci Rusi z 10 hmotnostných kategórii vybojovali len 3 medaile a nezískali ani jedno zlato! V počte získaných kovov ich predbehli so 4 kúskami Kubánci, Kazachstan, Uzbekistan a v posledných rokoch zlepšujúci sa boxeri USA. Celkovo na medailu siahlo 19 krajín (z toho 10 európskych) zo 63 zúčastnených. Je jasné, že naše malé Slovensko s podmienkami a členskou základňou akú máme medzi favoritov na kov patriť nemôže, no napriek tomu sme mali na týchto MS troch veľmi kvalitných boxerov, ktorí sa počas roka zaradili do európskej špičky (všetci do 5.miesta na ME a s medailami z turnajov AIBA a EUBC) a pri trochu šťastnejšom lose sme mohli aj my na medailu pomýšľať. Osud losu sa však s nami vôbec „nemaznal“ a nadelil nám všetko súperov z top boxerských krajín sveta. Napriek tomu sa naši pästiari s týmto vylosovaním popasovali so cťou a vybojované 5.miesto rozhodne nemôžeme považovať v danej situácii za neúspech, zvlášť keď sa zrodilo po víťazstve nad boxerom z Kazachstanu, teda krajiny, ktorá už niekoľko rokov útočí na post najsilnejšej boxerskej krajiny sveta.
Po organizačnej stránke bol šampionát na veľmi vysokej úrovni, krásna 7-tisícová Sibur Aréna očarila každého.

ZÁPASY:

56kg (42 boxerov) FILIP MESZÁROŠ
Filip hneď v úvodnom kole narazil na Majstra Európy a bronzového z MS Angličana Charlesa Frankhama. O hlavu vyšší Angličan bol technicky veľmi vyspelý a z dištancového boxu ho Filip nemal ako ohroziť. Náš boxer sa preto snažil skrátiť vzdialenosť, no výborný pohyb súpera mu to príliš neumožňoval. Bojovný výkon nášho boxera nestačil a zo zaslúženej výhry 5:0 na body sa tešil Angličan.

69kg (43 boxerov) ANDREJ CSEMEZ
Andrej mal v 1.kole voľný los a čakal na víťaza zápasu Írsko – Thajsko. Írsky reprezentant Brett McGinty svojho thajského súpera totálne zničil a zvíťazil v 3.kole TKO. Vedeli sme, že nás čaká mimoriadne tvrdý súper. Andrej nad ním dominoval po technickej stránke, no boli aj momenty, kedy bola efektívnejšia ofenzíva súpera. Vyrovnaný zápas videli aj rozhodcovia rôzne a napokon sme sa z tesnej výhry 3:2 na body tešili my.
V osemfinále čakal Andreja ďalší mimoriadne kvalitný súper – Kubánec Mesa Ramos. Aj v tomto zápase boxoval Andrej z obrany. Úderovo sa dokázal Kubáncovi vyrovnať, no chýbal mu častejší prechod do útoku a tak dojem „tvorcu zápasu“ bol na strane Kubánca, ktorý napokon zvíťazil 4:1 na body.

91kg (22 boxerov) DÁVID MICHÁLEK
Dávid prešiel cez úvodné kolo voľným losom a v boji o štvrťfinále ho čakal Kazach Mukhamejan Taibagar. Na prípravu na tento zápas sme mali dostatok času, nakoľko Dávid boxoval až 6 dní po losovaní a súpera sme mali na videu. Technický a o hlavu vyšší Kazach boxoval podľa očakávania z dištancu a 1.kolo ešte ako tak dokázal Dávida udržať od tela, no už aj v 1.kole prišli momenty, kedy sa Dávid dostal na strednú vzdialenosť, kde dominoval. V 2.kole Dávid vystupňoval tempo, pomocou dvojitého krytu sa mu darilo skracovať vzdialenosť a súper začal pod tlakom fyzicky slabnúť. Náš boxer ho začal zasypávať tvrdými údermi a po dvoch počítaniach ringový rozhodca ukončil zápas TKO v 2.kole v náš prospech.
V boji o medailu čakal Dávida domáci Rus (majster Európy) Vladimír Uzunian. Aj proti tomuto súperovi Dávid odviedol v ringu maximum a celý zápas ho naháňal po ringu, no nepodarilo sa mu ho zlomiť a tak sa zo zaslúženého bodového víťazstva 5:0 sa tešil domáci reprezentant. Dávid tak oficiálne obsadil 5.miesto.

ZÁVER:
Sú to tretie majstrovstvá sveta mládeže po sebe, na ktorých sme dosiahli na 5.miesto. V roku 2012 to dokázal Michal Zátorský, v roku 2014 Michal Takács (+ kvalifikovanie sa na OH mládeže) a teraz Dávid Michálek. Našim snom bola medaila a chlapci preto počas celého roka robili maximum, čo sa v našich podmienkach robiť dalo. Bez kovu nakoniec ostali aj naši „silnejší“ susedia Maďarsko, Poľsko, Česko, či napríklad aj Taliansko, alebo Azerbajdžan, teda krajiny, ktoré majú neporovnateľnú členskú základňu a financie. To len pre ilustráciu, že medaila v takejto konkurencii je naozaj niečo extra. 5.miesto je však umiestnenie, ktoré si cení aj ministerstvo školstva a jeho držiteľ by mal byť na najbližšie dva roky zaradený medzi vybraných športovcov. O víťazstvách Andreja a Dávida sa písalo aj na stránke AIBA a to vždy poteší. Odchádza nám ďalšia silná skupina boxerov do kategórie dospelých a opäť je tu neľahká úloha, ako týchto chlapcov zabezpečiť po skončení strednej školy, aby sa aj naďalej mohli venovať naplno boxu. Zatiaľ to vyzerá tak, že tento rébus opäť budú musieť riešiť kluby vo svojej réžii.
Na záver by som chcel poďakovať celému tímu v rátane vedúceho výpravy Tomáša Kovácsa, ktorý samozrejme pomáhal aj v tréningovom procese. Vytvorili sme dobrý tím a hrdo reprezentovali naše malé Slovensko v boji proti top boxerským krajinám sveta.
27. 11. 2016 Mgr. Pavol Hlavačka, PhD.