SPRÁVA TRÉNERA z ME mužov 2017

 

 

 

 

 

 

Dátum a miesto konania:

14. – 25. 6. 2017, Kharkov, Ukrajina

Účasť:

39 štátov, 234 boxerov

Výprava SR:                                  

tréneri: Mgr. Pavol Hlavačka, PhD., Ing. Tibor Hlavačka

56 kg Viliam Tankó

60 kg Michal Takács

75 kg Andrej Csemez

81 kg Matúš Strnisko

91 kg Erik Tlkanec

Najlepšie umiestnenie:

5. miesto Andrej Csemez – postup na MS 2017

 

Majstrovstvá Európy mužov boli tradične na veľmi vysokej športovej úrovni. Vážnosť tomuto vrcholu sezóny pridával aj fakt, že šampionát bol zároveň kvalifikáciou na MS, ktoré budú koncom augusta v nemeckom Hamburgu. V jednotlivých váhach boli pri losovaní nasadení najväčší favoriti. Časy, kedy sa na MS chodilo len na základe zväzovej nominácie sú teda nenávratne preč. Počet boxerov v jednotlivých kategóriách na MS totiž siahal až do počtu okolo 70 boxerov vo váhe, čo je už na jeden turnaj nesmierne množstvo a zvlášť, keď sa boxuje bez prilieb. Podľa nového kvalifikačného modelu sa tak na svetovom šampionáte predstaví len 28 boxerov v každej hmotnostnej kategórii kvalifikovaných z kontinentálnych šampionátov. Európa ako najsilnejší kontinent dostalo 8 miest v každej váhe a je výborné, že i nám sa podarilo vybojovať postup na svetový šampionát v podobe 5.miesta Andreja Csemeza. Blízko k tomu mali určite vo svojich zápasoch o postup do štvrťfinále aj Viliam Tankó a Erik Tlkanec, ktorých zápasy boli mimoriadne vyrovnané a dali sa rozhodnúť určite aj v náš prospech. Ďalším faktom je, že Matúš Strnisko ostal vo svojej kategórii 81kg podľa kvalifikačného kľúča prvým náhradníkom, nakoľko jeho premožiteľ v boji o postup – Ír Joseph Ward sa stal majstrom Európy a tak v prípade, že niekto z kvalifikovanej osmičky nebude môcť na šampionát vycestovať, tak nasledujúcim kvalifikovaným boxerom sa stane Strnisko.

Z organizačnej stránky boli ME veľmi kvalitne organizované v dejisku zápasov – profesionálne nástupy, priame prenosy TV a youtube, divácky záujem. Horšie to bolo s presúvaním výpravy z hotela do haly, kde sme chodili nie len na zápasy, ale aj každodenné váženie. Táto cesta trvala vždy okolo 30 minút tam a 30 minút späť po rozbitých cestách a v ešte rozbitejších autobusoch, ale s tým sa musela „popasovať“ každá výprava, nie len my. Prísne boli aj bezpečnostné nariadenia, pri každom vstupe do areálu nás prehľadával vycvičený pes, prešli sme kontrolou podvozku auta, či sa tam nenachádza bomba a podobne…ale inak bola organizácia veľmi priateľská a dobrá.

 

ZÁPASY:

56kg (21 boxerov) – Viliam Tankó

Vili mal ako jediný náš boxer voľný los do 16-ky, kde ho čakal v boji o postup do štvrťfinále (postup na MS) šikovný Talian Raffaele DiSerio. Súper boxoval v opačnom garde rovnako ako Vili a bolo jasné, že v prvom rade bude rozhodovať rýchlosť a presnosť. V 1.kole bol tým rýchlejším a presnejším boxerom DiSerio a právom toto kolo vyhral. Druhé kolo Vili zvýšil aktivitu a z môjho pohľadu priebeh minimálne vyrovnal. V 3.kole už dominoval úplne náš boxer, Talian „odišiel“ aj kondične. Verili sme, že pokiaľ si rozhodcovia nechali zápas po dvoch kolách otvorený, tak by malo byť víťazstvo na našej strane. Žiaľ nestalo sa, 4 rozhodcovia pripísali aj druhé kolo na stranu Taliana a tak Vili napriek výbornému tretiemu kolu prehral 1:4 na body.

60kg (24 boxerov) – Michal Takács

Michal sa v prvom zápase stretol s Talianom Francescom Splendorim. Prvé kolo bolo pomerne vyrovnané, no Talian bol zo začiatku aktívnejší a tak toto kolo aj vyhral. Od druhého kola však náš boxer získal odhad, pridával na tempe a súper sa prestal stíhať aktívne brániť, často krát sa zmohol iba na skolenie hlavy, za čo ho ringový rozhodca upozornil asi 10x, no verejne ani raz. Napriek tomu náš boxer s veľkou chuťou po víťazstve vyhral druhé a tretie kolo u všetkých rozhodcov a zvíťazil zaslúžene 5:0 na body.

Vo štvrťfinále čakal nášho boxera skúsený Gruzínec Otar Eranosyan – vicemajster Európy a tretí nasadený favorit tejto kategórie. Súpera sme dobre poznali, je to určite najútočnejší boxer tejto váhy, mimoriadne fyzicky silný a boxujúci vo vysokom tempe. Náš boxer podal proti nemu výkon, po ktorom môžem byť na neho hrdý, napriek prehre 0:5 na body. Mal niekoľko perfektných momentov a keď „dozreje“ na takýchto boxerov aj fyzicky, tak ani Eranosyan určite nebude pre neho neporaziteľný súper.

75kg (28 boxerov) – Andrej Csemez

Andrej v prvom zápase boxoval proti šikovnému reprezentantovi Cypru Andreasovi Kokkinosovi. Na videu sme študovali súpera a vedeli sme, že nás rozhodne nečaká ľahký súper. Kokkinos vyznával podobný technický štýl ako náš „Bandi“ a tak bola taktika postavená na prekvapivosti a rýchlosti. Bandi bol od začiatku zápasu o niečo rýchlejší a keď sa mu podarilo v 2.kole poslať súpera aj k zemi, tak sa už definitívne „dostal na koňa“ a zápas doviedol do jednoznačnej výhry 5:0 na body.

V boji o štvrťfinále nastúpil proti mimoriadne skúsenému Bielorusovi Vitalimu Bandarenkovi. Bielorusa poznám niekoľko rokov a práve tu som najviac dúfal, že cez neho by mohla viesť cesta do štvrťfinále, pokiaľ Bandi zvládne zápas psychicky. Prvé dve kolá boxoval náš boxer z obrany, no dokázal byť presný, pohyblivý a bodoval častejšie ako súper. Posledné kolo bolo v réžii súpera a zaslúžene ho vyhral, no vďaka prvým dvom vyhratým kolám zvíťazil náš boxer u všetkých rozhodcov 29:28 a tak celkovo 5:0 na body, čím sa prebojoval do štvrťfinále a zabezpečil si miestenku na MS.

V boji o medailu ho čakal tretí nasadený – Maďar Zoltán Harcsa – štvrťfinalista OH a medailista z ME. Vo výbornom technickom zápase sa z výhry tešil favorizovaný Maďar 5:0 na body, hlavne vďaka lepšiemu „optickému“ dojmu, keď viac tvoril zápas, hoci presnejší nebol. Náš boxer odboxoval výborne hlavne tretie kolo a tam ukázal, že určite má v budúcnosti aj na to, aby Harcsu zdolal. Je na čom pracovať a náš mladý talentovaný boxer sa môže ešte veľmi zlepšovať, no každopádne v 19 rokoch sa kvalifikovať na MS a vybojoval 5.miesto na ME mužov je veľkým úspechom.

81kg (27 boxerov) – Matúš Strnisko

Matúš si v prvom zápase pripísal veľký skalp, keď zdolal skúseného 27-ročného Francúza Mamada Diabiru 3:2 na body. Bol to veľký zápas, v ktorom začal lepšie náš boxer a po dominantnom prvom kole dokonca v úvode druhého poslal súpera k zemi. Potom však Francúz zvýšil obrátky, preukázal skvelé kondičné schopnosti a skúsenosti z ťažkých zápasov WSB a pokračovala tvrdá bitka až do konca zápasu. Francúzovi pomohol aj ringový rozhodca úplne zbytočným verejným napomenutím nášho boxera za „facku“ a tento bod dole v konečnom dôsledku zapríčinil to, že Matúš vyhral „len“ 3:2, pretože inak vyhral na body zápas u 4 rozhodcov. Každopádne však zaznamenal veľké víťazstvo nad špičkovým boxerom.

V boji o štvrťfinále ho čakal prvý nasadený – Ír Joseph Ward – dvojnásobný majster Európy, bronzový z MS a najväčší favorit tejto váhy. Skúsenosti a technická vyspelosť súpera boli nad sily nášho boxera a tak sa zo zaslúženého víťazstva v pomere 5:0 tešil Ward, ktorý s prehľadol ovládol aj všetky ostatné zápasy a stal sa tretí krát Majstrom Európy.

91kg (25 boxerov) – Erik Tlkanec

Erik mal v prvom kole za súpera Slovinca Gregora Skrjaneca, ktorého zdolal r.s.c.v 2.kole. Náš boxer nastúpil do zápasu trochu nervózne, čo sa prejavilo aj na jeho výkone, no napriek tomu dokázal tohto súpera svojimi údermi 3x otriasť a po dvoch počítaniach už pri treťom „nahúlení“ súpera rozhodca zápas ukončil v náš prospech.

V boji o štvrťfinále boxoval Erik proti Maďarovi Adamovi Hámorimu, s ktorým prehral na EH v Baku. V tomto zápase to bol z Erikovej strany úplne iný výkon po technickej stránke. Bol dynamický, presný a z môjho pohľadu jasne lepší v 1.kole, mierne lepší v 2.kole a mierne prehral 3.kolo. Celkovo to bol zápas vysokej úrovne, bojovný z oboch strán. Zápas videli rôzne aj bodoví rozhodcovia, no napokon sa z tesnej výhry 3:2 tešil Hámori.

ZÁVER:

Naším hlavným cieľom bolo, aby Slovensko malo zastúpenie na MS v Hamburgu, čo sa vďaka 5.miestu Andreja Csemeza podarilo. Dostať sa do prvej osmičke v konkurencii celej Európy je nesmierne náročné. Každý zápas je ťažký a každé víťazstvo má cenu, zvlášť keď Slovák porazí Francúza, Taliana, či Bielorusa na vrcholnom podujatí, tak je to veľké víťazstvo. Mať všetkých 5 nominovaných boxerov v osemifinále bolo úžasné, k viac ako jednému postupu na MS nám chýbalo trochu šťastia. Máme medailu z Európskych hier, máme medailu z ME do 22 rokov, medaile z otvorených M-EÚ, medaila zo seniorských ME nám chýba 15 rokov. Naposledy ju získal Rudolf Dydi v Perme 2002 v hmotnosti 48kg. Jemu však vtedy na medailu stačilo vyhrať 1 zápas. Naša výprava mala 3 boxerov s 1 vyhratým zápasom a Csemeza s 2 vyhratými zápasmi. V dnešnej konkurencii je preto zisk medaile ešte náročnejší, no verím, že sa to môže podariť, pretože títo chlapci vôbec nie sú starí a môžu sa ešte zlepšovať. Je to súhra mnohých faktorov od podmienok, cez športovú formu až po športové šťastie, ktoré je niekedy väčšie a niekedy hrá úplne proti. Každopádne však môžem povedať, že na túto zostavu, ktorá sa predstavila na ME som hrdý. Ďakujem im za výkony ktoré predviedli v ringu, za všetko čo sú ochotní obetovať v príprave a za vzornú reprezentáciu Slovenska. V neposlednom rade ďakujem aj ich klubom za spoluprácu s reprezentáciou.

 

Mgr. Pavol Hlavačka, PhD., reprezentačný tréner