Dátum a miesto konania: 22. 8. – 3. 9. 2017 , Hamburg – Nemecko
Účasť: 243 boxerov zo 75 krajín
Výprava SR: 75kg Andrej Csemez, tréneri: Pavol Hlavačka, Tomáš Kovács
Umiestnenie: 9.miesto Andrej Csemez
Kvalifikácia:
Úvodom sa vrátim ešte ku kvalifikácii na MS, ktorou bol júnový európsky šampionát v ukrajinskom Kharkove. Všetkých 5 slovenských nominovaných boxerov sa prebojovalo do osemfinále a teda boli v priamom boji o štvrťfinále, ktoré zaručovalo účasť na MS. Tá sa nakoniec podarila iba Andrejovi Csemezovi, hoci Viliam Tankó v súboji proti Talianovi a Erik Tlkanec v súboji proti Maďarovi rozhodne neboli horšími boxermi a prehrali v tesných zápasoch. Michala Takácsa zastavil po výhre nad Talianom Gruzínec Eranosyan, ktorý na MS v Hamburgu vybojoval napokon bronz a Matúša Strniska po výhre nad Francúzom zastavil 3-násobný majster Európy a po MS v Hamburgu už dvojnásobný strieborný medailista z MS Ír Joseph Ward. Vzhľadom na výkony našich boxerov na ME a po vzhliadnutí zápasov na MS môžem konštatovať, že výkonnostne na svetový šampionát rozhodne všetci patrili, žiaľ – kvalifikácia je naozaj veľmi náročná a nie vždy spravodlivá, ale s tým sa musia popasovať všetky krajiny a všetci boxeri. AIBA zastrešuje viac ako 200 národných federácií a vďaka 19-ročnému „Bandimu“ sme patrili medzi tých 75, ktoré mali tú česť štartovať na najväčšom boxerskom vrchole po OH.
Celkové hodnotenie:
Nemeckí organizátori sa zhostili svojej úlohy naozaj výborne a tento boxerský vrchol bol organizovaný na vysokej úrovni. Tomu však zodpovedali aj financie, ktoré museli národné federácie zaplatiť za každého účastníka a tak sme sa museli popasovať s nečakanou finančnou náročnosťou pre náš rozpočet. Z tohto dôvodu sme volili lacnejšiu cestu autom, čím by som chcel vyzdvihnúť sponzorskú pomoc spoločnosti Dunauto, ktorú zabezpečil prezident Tomáš Kovács. Vďaka sponzorsky zapožičanému luxusnému autu mohol reprezentačný mikrobus v tom istom čase vycestovať s reprezentáciou ml.dorastu na turnaj do Srbska a zväz nemusel financovať ďalší automobil pre našu cestu, pričom prezident prispel pre účasť na MS aj sponzorským darom 1000 eur.
Po športovej stránke boli MS pochopiteľne absolútnym boxerským vrcholom. Svoju dominanciu potvrdila Kuba ziskom 5 zlatých medailí a v jej pätách bolo už tradične ázijské duo Uzbekistan (1-4-2) a Kazachstan (1-2-3). Naopak už dlhšiu dobu ustupuje z top pozícií vo svete Rusko, ktoré sa muselo uspokojiť iba so ziskom jednej striebornej a jednej bronzovej medaile. Po účasti 7 boxerov vo finále ME bolo trochu sklamaním Anglicko, ktorého jedinú medailu (bronz) vybojoval Peter McGrail, súper nášho Miška Takácsa z OH mládeže 2014. Angličania však majú momentálne trochu novú generáciu a určite budú ďalej napredovať nie len v Európe, ale aj vo svete. Svoj progres z posledných rokov potvrdili aj boxeri USA so ziskom 3 medailí. Dá sa povedať, že Kuba, Uzbekistan a Kazachstan sú momentálne ešte vyššie ako európske krajiny, no celkovo z hľadiska kombinácie kvality a kvantity ostáva Európa najsilnejším kontinentom s najnáročnejšou kvalifikáciou. Najlepším príkladom je práve kategória do 75kg, kde náš 19-ročný Andrej Csemez vybodoval 5-0 strieborného medailistu z majstrovstiev Ázie a ďalší mladík – Angličan Whittaker úplne znemožnil bronzového medailistu z majstrovstiev Ázie Inda Krishana. Aj nášho Bandiho, aj Angličana Whittakera zastavil na ME a rovnako aj na týchto MS Ukrajinec Oleksander Khyzhniak, ktorý okrem zlata získal aj cenu najlepšieho boxera šampionátu!
prezident SBF a tréner KO Galanta Tomáš Kovács, Andrej Csemez, reprezentačný tréner Mgr. Pavol Hlavačka, PhD
ZÁPASY:
Andrej Csemez – Lee Dong-Jin (Kórea) 5:0 na body
V prvom zápase sa Andrej stretol so strieborným medailistom z majstrovstiev Ázie. Andrej odboxoval podľa môjho názoru jeden zo svojich najlepších zápasov v doterajšej reprezentačnej kariére. Prvé kolo bolo ukážkové, dokonale plnil taktické pokyny, z ústupu bol úderovo aktívny, rýchly a dostatočne razantný. Pre mňa bol toto taktický model, ktorým by sa mal Andrej najviac uberať a ktorý sa hodí k jeho schopnostiam a zručnostiam a som rád, že sa s ním Andrej stotožnil. Osobne by som toto kolo videl na 10:8, čo aj jeden z bodových rozhodcov tak ohodnotil. V druhom kole pochopiteľne súper zvýšil obrátky a nášmu boxerovi trochu ubudla aktivita, no v 3.kole sa opäť vrátil k prekvapivým útokom, ktorému zabezpečili čisté zásahy a zaslúženú výhru 5:0 na body.
Andrej Csemez – Oleksadner Khyzhniak 0:4 na body
V osemfinále čakal Bandiho najťažší možný súper – majster Európy a teraz už aj majster sveta. Bolo veľmi dôležité, ako Andrej zvládne tento zápas psychicky, nakoľko na marcových ME do 22 rokov podľahol tomuto súperovi r.s.c. Aj v tomto zápase však náš boxer potvrdil, že dozrieva a stále sa zlepšuje. Prvé kolo sa ho Khyzhniak takmer nedotkol, pretože svojim rýchlym pohybom do strán a skvelými reakčnými schopnosťami eliminoval nátlakový štýl súpera a vyhral prvé kolo! Tento štýl je však nesmierne náročný a s postupom času sa predsa len mimoriadne fyzicky silný súper začal čoraz viacej presadzovať, no s priebehom zápasu na ME22 sa to vôbec nedalo porovnať, toto bol už pomerne vyrovnaný zápas. U jedného rozhodcu Bandi vyhral aj druhé kolo a teda zápas 2:1 na kolá (kvôli jednému verejnému napomenutiu však vyšla remíza 28:28), u ostatných už druhé a tretie bolo pre Khyzhniaka, preto oficiálny výsledok 0:4. Treba povedať, že zaslúžene, hoci verejné napomínanie pani rozhodkyne nášho boxera bolo úplne zbytočné. Každopádne však zo strany nášho boxera to bol výkon, ktorý sa zapísal do pamäte všetkých, čo to sledovali a po zápase sme prijímali napriek prehre gratulácie od mnohých trénerov, pretože takto zaboxovať s Khyzhniakom v 19-rokoch nie je len tak. Zvlášť keď Khyzhniak absolútne dominoval aj všetkých ostatných zápasoch a aj preto dostal cenu najlepšieho boxera MS.
Záver:
Pre mňa osobne je najdôležitejšie, že v Andrejovom prípade nastáva stále výkonnostný progres a jeho výkony idú stále hore. Má veľký potenciál a má chuť ho naplniť, to je najdôležitejšie. Je prvý rok v kategórii elite a má hneď 9.miesto na MS a skalp vicemajstra Ázie. Tieto výkony a výsledky mu pomáhajú dozrieť aj mentálne, čo je u neho jedna z priorít ďalšieho výkonnostného rastu. Spokojný s jeho výkonmi bol pochopiteľne aj jeho osobný tréner Tomi Kovács, ktorému ďakujem za tradične dobrú spoluprácu.
V Nitre 11. 9. 2017
Mgr. Pavol Hlavačka, PhD., reprezentačný tréner